Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

YATIRIM AMAÇLI ARSA VE KONUT ALACAKLARA ÖNEMLİ BİLGİLER

 

Pek çok müşterimiz yatırım amacıyla arsa veya nadiren konut aramaktadır. Başvuru yapan müşterilerin yatırım konusunda dikkatli olmaları ve birikimlerini heba etmemeleri için bir kılavuz hazırladık.

1.     Yatırım amaçlı alacağınız arsaların bedeli emsallerinin fiyatlarının altında olmalıdır. Biz bu tür arsalara FIRSAT arsası diyoruz. Fırsat arsalarının iki çeşit satıcısı olur.

***Birinci gurup acil ihtiyaç nedeniyle arsasını nakite çevirmeye çalışır. Sıkışan bir insanı nasıl olsa paraya ihtiyacı var , satar mantığıyla dahada sıkıştırarak fiyat kırdırmaya çalışmak insaniyete ve ticaretin ahlakına yakışmaz. KENDİNİZİ SATICININ YERİNE KOYUN, manzaraya birde oradan bakın.

***İkinci gurup arsasını çok önceden daha karlı olarak almış olup satarken emsallerinden daha ucuza verse dahi para kazanacak olan satıcılardır. Bu alışverişte alıcı ve satıcı birlikte memnun olurlar.

 

2.   Yatırım maksadıyla alacağınız arsanın imara açık olması ilerideki getirisini artıracaktır. İmara açık değilse iyi araştırma yapmakta fayda vardır. Bu konuda satıcıların geleceğe dönük çok iyimser tablolarına inanmayıp belediyelerin İmar Müdürlüklerinin alan ile ilgili planlamasının olup olmadığı , 1/5000 ve 1/25000 lik planlarda alanın lejant niteliği öğrenilmelidir.

 

3.   Satıcılar genelde çok acele ederler. Siz acele etmeyin . Yeri mutlaka gördükten sonra tapu bilgileri ile TKGM verilerini internet üzerinden karşılaştırın.

 

4.   Kooperatif arsalarına dikkat edilmelidir. Zira ülkemizde pek çok kooperatif faciası mevcuttur. Arsalar imarlı ve parsellenmiş olsa dahi inşaat izni verilmeyebilir. Kooperatifler inşaatlara başlamadan evvel tüm altyapı çalışmalarını bitirmek zorundadırlar. Aksi takdirde inşaat ruhsatı alamazlar. Altyapısı tamamlanmamış parsellere yatırım yapmayın. Kooperatif arsası alırken önce kooperatif yöneticilerine daha sonra Belediye İmar ve Şehircilik Müdürlüklerine inşaat izni olup olmadığını sorun.

 

5.   Sorunlu kooperatiflerden uzak durun.

 

6.   Yatırım amaçlı arsa alacak olanlar doymamış alanları tercih etmelidirler. Doymamış tabiri henüz değerini bulmamış yerler için kullanılır. Doymamış arsalar genelde merkezden uzak ama merkezin genişlediği alanlardır. 

 

7.   Deniz manzaralı arsa tabiri oldukça sık kullanılan bir terimdir. Satıcılar iki ev arasından zorlukla görülen deniz görüntüsünü yada zorlukla çatıya çıkarak denizi gördüğünüzde bile DENİZ MANZARALI kabul ederler. Oysaki deniz manzaralı ev demek balkondan önünüzdeki eve rağmen rahatlıkla denizi görebilmek demektir. 

 

8.   DENİZE SIFIR arsa yoktur. Kıyı kanunu gereği denizden sonra ilk 50 metre umuma açıktır . İskele ve yanaşma bandları haricinde yapılaşma yapılamaz. İlk 50 metreden sonraki 50 metrede sadece konaklama içermeyen yapılar mümkündür. Bunlara günübirlik tesisler denir. Konutlar denizden sonraki 100 metreden sonra başlar. İlk yüz metreden sonra başlayan konutlar iyi konutlar değildir. Günübirlik tesis alanlarının ve denize girip çıkanların gürültüsüne maruz kalırlar. Denize makul seviyede uzak yada yakın olmak tercih edilmelidir. 

 

9.   Referansı olmayan emlakçılarla çalışmayın. Alınterinizle biriktirdiğiniz paraları heba edebilirsiniz.

 

10.   Ayaklı yada çantacı tabir edilen emlakçılar ile çalışmayın. Hukuki bir sorun olduğunda hakkınızı arayamazsınız. Emlakçılar ile yazılı sözleşme yapın. Arsa ile ilgili size verdiği bilgileri bu satış sözleşmesine yazmasını isteyin. Hukuki bir sorun olduğunda elinizde belgeniz olacaktır.